Vieno kilimo istorija
Tekstilė – tai viena iš taikomosios dailės rūšių. Šis pavadinimas kilo iš lotyniško veiksmažodžio „texere“, kuris reiškia „austi“ . Tekstilės amatas susiformavo dar priešistoriniais laikais. Iš pradžių jis atliko praktinę funkciją ir tik vėliau pasiekė aukštesnį lygmenį. Tekstilė tapo ne tik būtinybe, bet ir prabanga, bei malonumu. Viena žinomiausių dekoratyvios tekstilės formų – tai kilimai ir gobelenai.
Šiek tiek istorijos
Kilimo istorija siekia seniausius žmonijos laikus. Pirmą kilimą jau galima rasti prieš 4000 metų. Manoma, kad klajokliai iš Vidurinės Azijos stepių ir išrado kilimų rišimo meną. Tais laikais nebuvo populiaru prekiauti kilimais, tai buvo buities įrankis ir atliko praktines funkcijas – saugojo nuo šalčio ir leido bent kiek pagerinti klajoklių kasdienybę. Nomadų kilimai pasižymi grubiu audimu, stambiais raštais ir spalvomis.Kilimai iš stepių į Europą išplito maždaug XIII amžiuje ir tapo tikra prabangos preke. Kito raštų ir piešinių stilistika. Ji tapo labiau dekoratyvi. Audėjai derino skirtingas technikas taip išgaudami įmantrius ir sudėtingus ornamentus. Taip kilimas tapo daugiau dekoro elementu ir puošmena. Tai buvo statuso ir gero gyvenimo įrodymas.
Kilimų kūrimo technikos
Rankų darbo kilimai yra gaminami iš senųjų meistrų perimtomis technikomis. Trys pagrindinės technikos, tai rištinis, austinis ir siųtinis – šią techniką ko gero būtų galima pavadinti naujausia.
Rištinio kilimo technika per amžių amžius mažai kuo pakito. Kilimas yra rišamas ant vertikalių staklių. Kad piešinys būtų itin tikslus yra naudojamas languotas popierius (kiekvienas kvadratėlis žymi mazgą). Meistras vadovaujasi šiuo piešiniu ant audimo staklių ir užriša atitinkamas vilnos ar viskozės gijas ant metmenų siūlų. Baigus rišti kilimas kruopščiai plaunamas rankomis, kad padidėtų jo minkštumas ir blizgesys. Galiausiai jis paliekamas išdžiūti.
Rišamas kilimas yra unikalus rankdarbis, kurio kokybę lemia mazgų skaičius kvadratiniame metre – kuo didesnis mazgų skaičius, tuo rafinuotesnis dizainas. Šis tradicinis procesas atliekamas rankomis, užtikrinant kilimo ilgaamžiškumą ir išskirtinį grožį.
Austinis kilimas taip pat yra kuriamas naudojant vertikalias stakles. Kilimo piešinys dedamas po siūlais, kad juo galėtų sekti audėjai. Taikant šią techniką galima naudoti keletą skirtingų audimo technikų ir taip išgauti įvairesnius piešinius ir įdomesnius efektus.
Siųtinio (hand – tufted) kilimo technika yra pritaikoma ant medvilninės drobės, ant kurios piešinys buvo pieštas anksčiau. Meistras labai tiksliai laikydamasis piešinio kontūro, per drobę stumia vilnos ar viskozės gijas specialiu įrankiu jas prisegdamas. Ši kilimų gamybos technika leidžia sukurti įvairius raštus ir parodyti aukštą meistriškumo lygį.
Kilimas interjere
Europoje kilimas interjere buvo vertinamas visais laikais, mūsų kraštuose nepelnytai kilimai buvo kurį laiką primiršti, susiejant juos su politine situacija, tačiau laikai keičiasi ir kilimai grįžta į interjerą. Atranda savo pirkėją ir vertingi, rankų darbo kilimai. Tai investicija, kuri keliaus iš kartos į kartą. Tad išsirinkti tinkamą, reikia skirti ir laiko ir pastangų.
Šiuolaikiniame interjere įsitvirtinęs šaltas modernizmas ir minimalizmas verčia ieškoti būdų kaip įnešti į namus jaukumo.
Kilimas tai akcentas, apjungiantis visą interjerą, suteikiantis kokybę, kuriantis šiltą atmosferą ir jaukumą, o kartu atliekantis ir praktinę funkciją.
Lietuviai pirmenybę teikia ramiems raštams ir žemiškų tonų kilimams. Tai susiję su požiūriu pirkti kilimą ilgam, todėl renkasi tokį kuris neerzintų ir nepabostų.
Renkantis modernų kilimą taip pat verta galvoti ne vien apie jo praktiškumą, bet ir išliekamąją vertę.
Į ką reiktų atkreipti dėmesį renkantis kilimą? Pirmiausia – kilimai tinka visoms namų erdvėms. Kilimas turi papildyti interjerą, todėl renkantis rekomenduojama įvertinti bendrą namuose vyraujantį stilių. Svarbu išlaikyti tinkamas proporcijas, tarp to kokia kilimo dalis bus po baldu, o kokia bus matoma. Kilimas neturėtų būti mažesnis už sėdimąją dalį. Jei planuojama tiesti po stalu, reiktų įvertinti, tai jog atitrauktų kėdžių kojos turėtų būti ant kilimo, o ne ant grindų.
Renkantis kilimą svarbu žinoti iš ko kilimas yra pagamintas. Tinkamiausi natūralūs pluoštai, tokie kaip vilna, bambuko pluoštas ar viskozė. Tai nekenksmingos, malonios liesti medžiagos. Viskozė sukuria patrauklų šviesos ir besikeičiančios spalvos poveikį. Bambuko pluoštai suteikia kilimui švelnumo. Vilna leidžia išgauti dekoratyvinį vaizdą taikant kelias technikas vienu metu.
Kaip išsirinkti tinkamą spalvą?
Vienspalvis ar raštuotas – nesunku pasiklysti tarp raštų, spalvų ir faktūrų gausos. Tad kaip nepasimesti? Tinkamai parinkta spalva sukuria vientisumą su vyraujančiu interjeru, suteikia namams individualumo ir veikia mūsų nuotaikas. Galbūt nedažnai susimąstome, bet spalvos gali daryti nemažą įtaką mūsų vidinei būsenai, todėl svarbu pasirinkti tinkamai.
Jei baldai yra paprasti ar neutralūs, rekomenduojama rinktis spalvingą kilimą su raštu. Tai įneštu ramiam interjerui žaismingumo. Ryškesnį kilimą galima derinti su tokiais aksesuarais kaip panašių spalvų pagalvėlės. Norint akcentuoti sofos tekstūrą ar baldo detalę siūloma rinktis neutralesnį kilimą, ramių, pastelinių tonų ar vienspalvį, kad kambaryje sukurtumėte harmoniją.
Kilimas – tai ilgalaikė investicija, kurios vertė su metais tik auga.